Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Anne ve Bebek

1 Aylık Yeni Doğan Bebekler | Bebeğinizin Gelişim Evreleri

1 Aylık Yeni Doğan Bebekler | Bebeğinizin Gelişim Evreleri
462views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1 Aylık Yeni Doğan Bebeğinizin Gelişim Evreleri

Bütün anne ve babalar yeni doğan bebeklerinin son derece sağlıklı olmasını ve onun gelişim evreleri hakkında an be an bilgi sahibi olmayı isterler. Yeni doğan bebek gelişimini takip etmek, bebeğin sağlığı hakkında size önemli bilgiler sağlayacaktır. Bu önemli bilgiler ile bebeğinizi daha sağlıklı ve bilgili bir şekilde büyütebilirsiniz. Bu yazımızda düşünceli anne ve bebekler için yeni doğan bebekler hakkında birçok değerli bilgiyi vermeye çalışacağız.

 

 

 

 

İlk Bir Ayında Bebeğinizin Görüntüsü Nasıl Olur?

İlk doğdukları zaman bebeklerin çoğunun beklenildiği gibi mükemmel bir görüntüleri olmaz. 1 aylık bebekler basık bir burun, baş bölgesinde kırmızılıklar veya kafasının üzerinde koni şeklinde bir şişkinliğe sahip olabilirler. (Bu durumların çoğu da doğum aşamasında gerçekleşir. Mesela doğum esnasında çok uzun süreli ıkınma kafadaki şişkinliğe neden olur.) Fakat bu durum birkaç hafta sonra normale dönecektir.

 

 

 

1 Aylık Bebek Refleksleri

Yeni doğan bebeğinizin doğuştan sahip olduğu çeşitli refleksleri bulunur. Bütün bu sahip olduğu refleksler onun ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

Anne karnında gelişen reflekslerinin yardımı ile göğsünüzü veya biberonu ağzına yaklaştırdığınızda hemen anlar ve kendisini o yöne doğru yöneltir. Sahip olduğu emme refleksi ile de beslenmeyi kolaylıkla sağlar. Bir diğer sahip olduğu refleks, Palmar refleksidir. Bu refleks, parmağınızı avcunun içine koyduğunuz zaman parmağınızı sıkmasını sağlar. Bir diğer refleks ise adımlama refleksidir. Bebeğinizi koltuk altlarından tutup havaya kaldırdığınızda ayaklarını adım atar gibi oynatmaya başlar. Fakat 4 aylık olduğu zaman bu refleksi unutur ve emekleme döneminde tekrardan hatırlar.

Bu reflekslerin hepsi bilinçsiz refleksler olduğu için birkaç ay sonra yerlerini bebeğinizin bilinçli olarak yaptığı reflekslere bırakırlar.

 

 

 

1 Aylık Bebeğinizin Duyu Yetenekleri

Görüş: Yeni doğan bebeğinizin görüşü biraz bulanık olacaktır. Fakat yüzünüzü tanıyabilme konusunda hiçbir sıkıntısı olmayacaktır.

Parlak ve koyu cisimler daha çok ilgisini çeker. Kendisine yakın olan cisimleri de rahatlıkla görebilir.

Ayrıca bir cisme bakarken bebeğinizin gözleri şaşılık fark edebilirsiniz. Endişelenmenize kesinlikle gerek yok. Bunun nedeni, yeni doğan bebeklerde göz hareketlerini sağlayan kasların tam olarak gelişmemesinden kaynaklıdır.

İşitme: Yeni doğan bebeklerin işitme duyusu yeterince gelişmemiştir. Fakat sesinizi tanıyabilir ve ayrıca anne karnındayken duyduğu sesleri de ayırt edebilir. Bebeğin doğduktan sonra birçok sese tepki vermemesi bundan dolayıdır. Bu sesleri ilk defa duymamıştır çünkü anne karnındayken sürekli duyduğu seslerdir.

Tat: Yeni doğan bebeklerin tat alma duyuları oldukça gelişmiştir. Tatlı ve acı tatları birbirinden ayırabilir. Ve tercihi tatlı besinlerden yana olur.

Koku: Sizin kokunuzu çok kısa bir süre sonra tanımaya başlayacaktır.

Dokunma: Dokunma duyusu yeni doğan bebeklerde en çok gelişmiş olan duyudur. Dokunma sayesinde bebeğiniz yüzünüzün yumuşaklığını algılayabilir.

 

 

 

 

1  Aylık Bebek Uykusu

Uyku, yeni doğan bebekler için sağlıklı büyümeleri açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, yeni doğan bebeklerde de uyku oldukça önemli bir yer kaplar. 16-17 saatlerini -hatta 20 saatten fazla da- uyuyarak geçirirler. Bebeğinizin çok fazla uyuması normaldir fakat bu uyuma sürelerinin aralıklarla olması gerekir. Birkaç saatlik aralıklarla uyandırıp bebeğinizi beslemeniz gerekir.

Sırt üzeri ve yan yatırma yeni doğan bebekler için uygun yatırma yöntemleridir. Sırt üzeri yatırdığınızda kusma tehlikesinin önüne geçmek için bebeğinizin kafasını herhangi bir yöne doğru çevirin. Sürekli sırt üstü yatmak bebeğinizin kafasının şeklinde problemlere de neden olabilir. Bunun için de bebeğinizin kafasını herhangi bir yöne çevirmek önemlidir. Yan yatırdığınızda ise bebeğinizin arkasını destekleyecek bir şey koymalısınız.

Bebeğiniz uyurken kesinlikle başının altına yastık veya battaniye koymayın. Düz ve çok sert olmayan bir zemin hazırlayın. Bu yeni doğanlarda görülebilen uyurken ani ölüm riskini azaltacaktır.

 

 

1 Aylık Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebekler çok fazla uyudukları gibi çok fazla da beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Ve bebeğiniz için en uygun besin anne sütüdür. Bebeğinizin günlük anne sütü ihtiyacının ne kadar olduğunu merak edebilirsiniz. Bu sorunuzun cevabını bebeğinizde bulacaksınız. Bebeğinizi beslemeyi onun iştahına göre ayarlayın. Göğsünüzü emmeyi istediğinde her zaman emzirin.

Yeni doğan bebeklerin iştahlarında belirli zamanlarda artışlar olur. Bu durumlarda sütüm yeterli gelmeyecek diye endişelenebilirsiniz. Fakat bebeğiniz göğsünüzü emdikçe sütünüz daha da fazla salgılanır. Bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur. Siz sadece bebeğiniz süt istediğinde onu doyurana kadar emzirmeye odaklanın.

 

Bebeğinizi Emzirirken Yararlanabileceğiniz İpuçları

  • Bebeğinizi emzirdiğiniz odanın kalabalık olmaması önemlidir. Sadece sizin ve bebeğinizin varlığı yeterlidir. Emzirmeye konsantre olmalısınız.
  • Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce bezini değiştirin. Temiz bir bez bebeğinizi daha sakin bir hale getirecektir.
  • Kendiniz için en rahat emzirme pozisyonunu bulun. Bebeğinizi beslemeden önce sırtınıza ve bebeğinizi tuttuğunuz kolunuzun altına yeterli destek sağlayın.
  • Bebeğiniz beslenme esnasında anne sevgisine de ihtiyaç duyar. Beslenme sırasında ona sarılmanız ve okşamanız önemlidir.
  • Bebeğiniz emmeyi birden kesebilir. Bunun için geğirme molaları verin. Çünkü midesi gaz ile dolmuş olabilir. Geğirme ile midesinde biriken gazı çıkartır ve göğsünüzü emmeye devam edebilir.

 

 

 

1 Aylık Bebeklerde Kilo Kaybı

Yeni doğan bebekler doğduklarından itibaren kilo kaybı yaşamaya başlarlar. Bu durum normaldir ve sadece birkaç gün sürer. Bebeğiniz 10 veya 14 günlük olduğunda yeniden kilo almaya başlayacak ve normal kilosuna kavuşacaktır.

 

 

 

Sarkmış Cinsel Organlar

Yeni doğan bebekler için sıkça karşılaşılan bir durumdur. Erkek veya kız bebeği olması fark etmez, cinsel organlarında bir sarkma vardır. Fakat korkmayın bu geçici ve normal bir durumdur. Nedeni, hala sizin hormonlarınızın bebeğinizin vücudunda dolaşmasından kaynaklıdır.

 

1 Aylık Yeni Doğan Bebekler | Bebeğinizin Gelişim Evreleri

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.parents.com/baby/development/growth/1-3-month-milestones/

https://www.whattoexpect.com/first-year/month-1

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

1 Comment

Leave a Response