Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Anne ve Bebek

4-7 Aylık Bebek Gelişimi | Bebeğinizin Gelişim Evreleri

4-7 Aylık Bebek Gelişimi | Bebeğinizin Gelişim Evreleri
270views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bebeğiniz artık yavaş yavaş büyüyor. Büyürken de hem fiziksel ve zihinsel olarak hem de sosyal olarak bazı beceriler ediniyor. Bu becerilerin neler olduğunu kaçırmak istemezsiniz. Bu yazımız sayesinde 4-7 aylık bebek gelişimi hakkında temel bilgilerin neler olduğunu ve bebeğinizde nelerin değiştiğini öğrenebilirsiniz.

 

4-7 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

 • Bebeğiniz artık kendi bedenini kontrol edebilecek güce ulaşmıştır. Çevresindeki nesnelere doğru hareket edebilecek ve onlara ulaşabilecek durumdadır. Bu yetisini daha da geliştirmek için onun ilgisini çeken nesneleri ulaşabileceği uzaklıklara koyun. Böylece ilgisini çeken nesneye doğru gitmeye çalışacaktır.
 • 1-3 aylık döneminde bebeğinizin görüşü daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi bulanıktır ve renkleri tam olarak algılayamaz. Bebeğiniz bu dönemini bitirdikten sonra artık renkleri tam olarak algılayabilmektedir. Ve kırmızı/mavi renkleri, diğer renklere göre bu dönemdeki bebeklerin daha çok ilgilerini çekerler. Bebeğinize renkli ve parlak resimleri olan hikaye kitaplarını ve dergileri gösterebilirsiniz.

 

4-7 Aylık Bebek Gelişimi | Bebeğinizin Gelişim Evreleri

 

 • Bebeğinizin göz rengi bebek gelişim aşamalarında iken değişiklikler gösterir. Fakat genellikle 6 aylık olduğunda hayatı boyunca sahip olacağı göz rengine kavuşur.
 • Bebeğiniz artık oturmaya başlayabilecektir ve bu oturuşunu da tripod şeklinde yapacaktır. Yani kollarını yere bastırarak onlardan destek alacaktır. Bebeğiniz otururken ona destek sağlamak için sırtına ve yan bölgelerine yastık veya destekleyici nesneler koyabilirsiniz. Bunu yapmanız bebeğinizin karın bölgesi kaslarının gelişmesine yardımcı olur.
 • Bebeğinizin ayakta durmasına destek verin. Sert bir yüzeyde ayağa kaldırın ve ayaklarının yere sağlam bir şekilde basmasını ve dizlerini düz bir şekilde tutmasına olanak tanıyın. Böyle yapmanız bebeğinizin emeklemeye ve ardından yürümeye geçmesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca bebeğinizi bu şekilde tutarken kendisini bacakları ile aşağı ve yukarı doğru hareket ettirecektir. Bu da bebeğinizin hoşuna gider.

 

 

 

4-7 Aylık Bebek Zihinsel Gelişimi

 • Bebeğiniz artık ona ismini söylediğinizde tepki vermeye başlayacaktır. Ona ismi ile seslendiğinizde size doğru bakıp gülüyorsa, onu bir öpücük veya sıkı bir kucaklama ile ödüllendirebilirsiniz. Ayrıca çevresindeki diğer nesnelerin de isimlerini söyleyerek onları tanıtabilirsiniz. Bebekleriniz bu gelişimlerinin yanında bu dönemde ünlü ve ünsüz harflerin heceleri, kelimeleri ve cümleleri nasıl oluşturduğunun farkına varmaya başlayacaktır.
 • Bebeğinizin gözlerinin önünde çevresindeki bazı nesneleri belli kısımları görünecek şekilde saklayıp, bulmasını bekleyebilirsiniz. Bebeğiniz bu döneminde “nesnenin kalıcılığı” denen durumu zihninde oluşturuyordur. Ve çevresindeki nesnelerin birden kaybolamayacaklarını öğreniyordur.
 • Bebeğiniz bu döneminde ayrıca ses tonunuzdan duygu durumunuzdaki değişiklikleri de algılayabilecektir. Bunu onu disipline etmede kullanabilirsiniz. Eğer bebeğiniz 4 aylık civarındayken sesinize tepki vermiyorsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.
 • Bebeğiniz bu döneminde hareket eden cisimleri gözleri ile takip edebilme yetisini kazanacaktır. Elinize aldığınız herhangi bir nesneyi çeşitli yönlere doğru hareket ettirip bebeğinizin onu takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken hareket ettirdiğiniz nesnenin adını tekrar etmeniz onun dil yeteneklerinin de gelişmesini sağlar.

 

4-7 Aylık Bebek Gelişimi | Bebeğinizin Gelişim Evreleri

 

4-7 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

 • Bu dönemdeki bebeğiniz oyunlar oynamayı sever. Bu nedenle bebeğinizi yaşıtı olan diğer bebekler ile tanıştırabilir ve kaynaştırabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde bebeğinizin kişiliğinde ani bir değişim de fark edebilirsiniz. Her zaman oynadığı oyuncaklardan sıkılabilir ve sizin ilginizi oyuncaklara tercih eder.
 • Bebek gelişiminin bu döneminde bebekler kendi yansımasına tepki verebilir fakat onun kendi yansıması olduğunun farkında olmayacaktır. Sadece oradaki kişinin gülümsemesini ve hareketlerini izlemek onun için keyifli bir aktivitedir.

 

4-7 Aylık Bebek Gelişimi | Bebeğinizin Gelişim Evreleri

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.parents.com/baby/development/growth/4-7month-milestones/

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response