Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Sanat

4 Soruda Seramik Sanatı

197views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Seramik, 3 boyutlu olması sebebiyle yoğun merak uyandıran sanatlardan biri. Resimde olduğu gibi uzun teknik eğitimlere ihtiyaç duyulmayan bu sanat dalı için kısa süreli bir eğitimle teknikleri öğrenebilir hayal gücünüz doğrultusunda sanatınızı icra edebilirsiniz.

Seramiğin tarihi MÖ 7000’li yıllara dayanır ve bu üretimler çoğunlukla kullanım amaçlıdır. Günümüzde seri seramik üretiminin yanı sıra butik olarak ürettikleri eserleri satışa sunan seramik sanatçıları mevcut.

Seramik hangi amaçla yapılır?

Seramiğe başlamak için en geçerli sebep stres atmak. Günümüzde bu sanatı icra eden birçok sanatçı, seramik sanatına stres atma amacıyla başladığını söylüyor. Bilindiği üzere toprak negatif enerjiyi alan bir materyal, kil de bir çeşit toprak olduğu için sizi pamuk gibi yapacak kadar stres alıcı özelliğe sahip. Bunun yanı sıra tabii ki estetik anlamda duygularımızı besleyen bir tarafı da var.

Seramik sanatına nasıl başlanır?

Günümüzde birçok seramik sanatçısı, başlangıcın sadece bireyin isteği doğrultusunda olabileceğini söylüyor. Çünkü resim gibi çok yoğun ve karışık bir teknik eğitime ihtiyaç yok. Tek yapmanız gereken bir atölyenin tozunu yutmak. Gerisi hayal gücünüzün güdümünde geliyor.

Seramik yaparken hangi malzemeler kullanılır?

Temel malzeme olarak sahip olmanız gereken şey kildir. Kırmızı ve beyaz kil seramik sanatında en çok tercih edilen çamur çeşitleridir. Bunun yanı sıra keski, bıçak, tarak, zımpara. Bu malzemeleri hobi malzemeleri satan internet sitelerinde, hobi dükkanlarında ve büyük kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Ayrıca 1200 derecelik bir fırına ihtiyacınız var. Bu fırınlar genelde atölyelerde bulunan sanayi tipi fırınlardır. Yani evinize almanız pek de mümkün değil. Bu ihtiyacınız için atölyeleri kullanabilirsiniz.

Seramik yaparken hangi aşamalardan geçilir?

Öncelikle kil içinde hava boşluğu kalmayacak şekilde yoğurulur. Bu yoğurma aşaması, seramik fırınlandığında oluşabilecek çatlamaları engellemek amaçlı yapılır.

İkinci aşamada kile şekil verilmeye başlanır. Bu aşamada başlangıç seviyesinde sucuk yöntemi denilen yöntem öğretilir. Bu yöntem ayak gücüyle çalışan veya elektrikli motorları olan tornalar aracılığıyla uygulanır. Ben her şeyi elimle yapmak istiyorum diyorsanız da elinizle ve keski, tarak, bıçak gibi aletlerle seramiğinizi şekillendirebilirsiniz. Bu aşamada çamurun kurumaması önemlidir. Spreyle su sıkılarak çamurun kuruması önlenir. Herhangi bir değişiklik yapılmak istendiğinde yine su işinize yarayacaktır.

Üçüncü aşamadaysa “bisküvi” denilen ilk pişirme gerçekleştirilir. 900-1100 santigrat dereceyle sağlanan bu işlem sonrasında seramiğin sağlamlığı artar.

Dördüncü aşamada “sırlama” yapılır. Temel olarak zımparalama ve boya işlemi bu aşamada gerçekleştirilir. Daha sonraysa 1200 santigrat derecede tekrar bir fırınlama işlemi gerçekleştirilir, fırçayla tekrar bir sırlama işlemi gerçekleştirilir ve ürün elde edilmiş olur.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response