Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Hobi

Aksiyon Figürlerinin Fantastik Dünyasına Yolculuk

Alhan Yüksel'in koleksiyonundan
164views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Çocukların oyuncak tutkusunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Yetişkinler için ise durumun pek de farklı olduğunu söyleyemeyiz. Çocukların oyuncakları varsa yetişkinlerin de aksiyon figürleri var! Alhan Yüksel ise Türkiye’de bu işi hakkıyla yapanlardan. Toysfromearth projesiyle, sinema tarihine damgasını vurmuş  film karakterlerinin oyuncaklarını üretiyor.

Alhan Yüksel’in koleksiyonundan

Aksiyon figürlerini The Big Bang Theory’de Sheldon’ın tutkuyla biriktirip, düzene soktuğu nesneler olarak tanıyan çoğumuz, aksiyon figürlerine olan bu tutkunun kaynağını merak etmişizdir. Bu tutkunun kaynağı dizi, film ve animelerde gördüğümüz karakterlerle aramızda kurduğumuz bağdan geliyor. Onlara dokunabilmek, biriktirmek hatta bazen sadece karşısına geçip izlemek bizi psikolojik olarak olumlu etkiliyor.


Aksiyon figürlerinin tarihi Hasbro’nun “erkek oyuncağı” fikrini üretime geçirmesiyle başladı. Başlarda, erkek çocuklarının oynamak istediği ama toplumsal cinsiyet rollerinin pek de müsaade etmediği Barbie bebeklere karşılık üretilen bu oyuncaklar, çocukların yanı sıra yetişkinlerin de tutkuyla biriktirdiği nesneler haline geliyor. Günümüzde birçok kişinin tutkusu haline gelen aksiyon figürleri koleksiyonculuğu,Türkiye’de ve dünyada büyük tutkuyla icra edilen bir hobi. Kendilerini figür koleksiyonuna adayanlar, hobilerini titizlikle ve sadakatle yapıyorlar. Maliyeti ne olursa olsun koleksiyonlarına sürekli yeni parçalar ekliyorlar. Figür mağazalarının ve e-ticaretin yaygınlaşmasıyla daha ulaşılabilir hale geldi. Özellikle Hero Select, Gerekli Şeyler gibi mağazalar aracılığıyla erişim artık geçmişe oranla daha kolay.


Oyuncak olmalarının yanı sıra koleksiyon yapılabilme özelliğiyle ilgi odağı olan bu nesneler, ayrı konseptler etrafında da şekillenebiliyor. Bazen üreticilerin elinden çıkan özel seriler, sayılı üretimler tutkunlarını cezbediyor. Koleksiyonerliğin yanı sıra bu işi ticarete dökenler arasında bireysel olarak koleksiyonunu yaptığı figürleri satışa çıkaranlar da var. Tüm bunların yanı sıra, günümüzde kişiye özel figür tasarlayan tasarımcılar da var. Toyfromearth adlı Instagram hesabında görebildiğimiz haliyle kişisel oyuncak fikri hayatımıza hızlı bir giriş yapmış gibi görünüyor. Alhan Yüksel, Toyfromearth projesiyle diğer figür satıcılarından farklı olarak kültleşmiş film karakterlerini oyuncaklaştırıyor ve satışa sunuyor. Bu yaratıcı fikir başta müşteri talebiyle ortaya çıkmış olsa da Alhan Yüksel bu işi yapmaktan çok memnun.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response