Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Yaşam

Alışveriş Yaparken Karşılaştığımız Sorunlar

219views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alışveriş yapmak kimileri için terapi, kimileri için bir rutin, kimileri içinse gereksiz para harcanan bir eylem. Bir de bunu eziyete dönüştüren dış etmenler var ki sormayın gitsin. Okurken “aynen öyle” diyeceğinizi düşündüğümüz o alışverişten soğutan problemleri şöyle bir derleyelim dedik.


Ah o reyonların dili olsa da konuşsa!

Kaç kez kendinizi pantolon ararken mağazadan beş tane tişört alıp çıktığınızda “ne yaptım ben?” derken buldunuz? Sayamamışsınızdır eminim. Asla aradığınızı bulamadığınız ve aslında amaçlı bu zaten bu olan mağazalardaki reyonlar alışverişi işkenceye ve para kaybına dönüştüren önemli etkenlerden biri.


İnternette istediğimi filtreleyip alırım diyorsanız bir daha düşün derim!

Online alışveriş aradığını bulma konusunda inanılmaz kolaylıklar sağlasa da deneyemediğiniz ya da fotoğraflardan gördüğünüz yetersiz kaldığı için alışveriş sonunda mutsuz olma ihtimali oldukça yüksek.


Güleryüzlü ve Tatminkar Hizmet Anlayışı

Aradığınızı bulamadığınızda etrafınıza bakınır birini ararsınız. Tam çaresizce nasıl bulacağınızı düşünürken bir anda bir ışık hüzmesi içinden yaka kartıyla gülümseyerek size doğru gelen satış danışmanını görürsünüz. İnanmayın bu bir yanılsama! Çünkü asla gülümseyerek tam anlamıyla size yardım etmek için canını dişine takan bir görevli bulamazsınız. Bunun tam tersi durumlardaysa aşırı ısrarcı, prim derdinde size ekstradan bir gömlek daha kakalamak için uğraşan satış danışmanlarından kaçmak için reyonlar arasında kovalamaca oynarsınız.

Bir türlü elinize geçmeyen ürünleri kime sormalı?

Yanıtınız kargo şirketi ise tebrikler. Bildiniz. Kargo online alışverişin en problemli aşamasıdır. Binbir tane indirim kodu girip o son kalan gömleği sevgilinize aldınız sürpriz yapmak için de onun adresini verdiniz. Kargo zamanında gelmediği için, adresi bulamadığı için, onun için, bunun için farklı pek çok sebep dolayısıyla sürprizinize mani oldu. Gömlek satıcı şirkete geri gitti siz de eli boş kalakaldınız.


İade etmek için geçerli bir sebebiniz var mı?

Hiçbir gerekçe gerçekten geçerli olmayacak. Hem mağazada hem online alışverişte en büyük problemler genelde iade ederken yaşanıyor. Mağazada iade alacak personeli neden iade etmek istediğinize ikna etmek zorunda olduğunuzla başlayan süreç “tüketici mahkemesine şikayet edeceğim!” İle sonlanıyor her seferinde. İnternette ise şikayet formu oluşturmaktan bıkıp, kendinizden nefret edip verdiğiniz paraya acımaktan vazgeçtiğiniz ve aldığınızı birine hediye etme kararıyla sonlandırdığınız bir iade süreci söz konusu.

Tüm bu olumsuz tabloya bakınca alışveriş yapmak dünyanın en berbat şeyi diye düşünebilirsiniz. Ama gerek yok. Bu yazıyı değiştirilebilecek şeyler olduğuna dikkat çekmek ve aslında bunun için bir alternatif olduğunu göstermek için yazdım.

Taglist, online alışveriş ile geleneksel alışveriş arasındaki farkı minimuma indirerek satıcılara ve alıcılara maksimum memnuniyet odaklı bir alışveriş imkanı sunmaya hazırlanıyor. Satıcıların başlattığı canlı yayınlar sayesinde mağazadaymış gibi detaylı hizmet alabileceksiniz. Üstelik ne aradığınızı ilgi alanlarınıza göre almak istediğiniz ürünleri siz belirleyebileceksiniz. Eğer o ürün öyle değil böyle satılır diyorsanız kendi canlı yayınınızı başlatıp yıllardır bir kenarda duran o antika halıyı açık artırmayla satıp, yeni bir halı almak için başka birinin canlı yayınına katılabilirsiniz.

Deneyimlemeniz için sizi biraz bekleteceğiz. Çok yakında hem Apple Store hem de Google Play’de olacak. Takipte kalın 😉

Emir Anderoğlu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response