Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Anne ve Bebek

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU (SIDS) NEDİR?

Ani bebek ölümü sendromu nedir
877views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İngilizce adı Sudden Infant Dead Syndrome olan ve Türkçe’ye çevrildiğinde ani yeni doğan bebek ölümü sendromu anlamına gelen bu hastalık adı üstünde oldukça kötü bir durumdur. Kesin bir nedeni bilinmemekle birlikte bir yaşından küçük çocukların uyudukları sırada aniden ölmelerini belirtir.

Nedenleri arasında bebeğin karın üstü yatırılması, çok sıkı bir şekilde giydirilmesi ve bebeğin nefes alıp vermesinin daha düzensiz bir evrede olması gösteriliyor. Yapılan son araştırmalar ise, ani bebek ölümü sendromunun serotonin hormonu ile bağlantısını ortaya koyuyor. Ani bebek ölümü sendromundan kaynaklanan ölümlerin yüzde 70’sinden fazlasında, bebeklerin serotonin seviyesinin normalin altında olduğu saptanmıştır. Peki serotoninin bu durumdaki rolü nedir? Serotonin, uyku sırasında vücuttaki nefes alımı, kalp atışı ve kan basıncı gibi işlevleri düzenlediğinden, bu işlevlerdeki düzensizlik bebeğin sağlığı açısından riskli bir durum oluşturabiliyor.

 

 

 

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ NASIL ENGELLENİR?

Bu sendromu engellemek için sık yapılan birkaç şeyden kaçınmanız gerekmektedir. Bebeğinizin yattığı bölgeye ve sırt tarafına yumuşak şeyler koymak ya da yattığı bölgede yastık veya oyuncak bulundurmak gibi. Bunlar bebeğinizin uyuduğu sırada boğulmasına neden olabilirler. Gözden kaçırılan tehlikelerden birisi de ebeveynlerin bebekleri ile birlikte uyumalarıdır. Bu, her zaman ebeveynlere daha güvenilir gelmiştir. Fakat bebeğiniz sizinle birlikte yatarken de beşikte olduğundan daha güvende değidir.

 

AAP’ye(Amerikan Pediatri Akademisi) göre ani bebek ölümü sendromunu engellemenin kesin bir yolu yoktur. Fakat aynı akademinin verdiği yöntemler bu sendroma yakalanan bebeklerin sayısını ciddi miktarlarda düşürmektedir. Bu yöntemler:

 

 • En önemli yöntem, bebeğinizin yatış pozisyonuna dikkat etmektir. En uygun yatış pozisyonu ise, bebeğinizi sırt üstü yatırmanızdır. Uzmanlar tarafından ani bebek ölümü sendromunun önüne geçmek için en güvenilir yöntem olarak görülüyor.

Peki bebeğiniz karın üstü yatarsa ne gibi problemler çıkabilir? Karın üstü yatmak, bebeğinizin nefes alışverişlerinin düzensizleşmesine ve bundan dolayı bebeğinizin yeterli oksijeni alamamasına neden olur. Ayrıca vücut ısısında da artışlar meydana gelir.

Bebeğiniz 1 yaşını doldurana kadar uyuduğu sırada sırt üstü yatmasına özen göstermelisiniz. Bir yaşından sonra kendisini yattığı yerde hareket ettirecek güce kavuştuğu için illa sırt üstü yatıracağım diye endişe etmenize gerek kalmaz.

Fakat bebeğinizi sırt üstü yatırmak bir probleme de neden olmaktadır. Bebeğinizin kafa yapısının şekli bozulabilir. Bebeğinizin kafa yapısı daha gelişme aşamasında olduğundan dolayı yumuşak bir dokuya sahiptir. Bundan dolayı, sürekli sırt üstü yatması düz kafa sendromuna yakalanmasına sebep olacaktır. Bunu engellemek için bebeğinizi uyanık olduğu vakitlerde karın üstü yatırmanız ve kısa aralıklar ile o şekilde durmasını sağlamanız gerekmektedir.

 

Ani bebek ölümü sendromu nedir

 

 • Yumuşak bir beşik yatağı yerine bebeğinizi sert bir beşik yatağında yatırın. Çünkü yumuşak yataklar bebeğin yatağın içine doğru gömülmesine neden olur. Yatağın içine doğru gömülen bebeğin nefes alışverişleri düzensizleşmeye başlar ve boğulma riski içinde olur.

 

 • Bebeğinizin beşiğinde sadece sıkıca gerilmiş bir çarşaf bulunsun. Asla beşik tamponları, yastıklar veya oyuncaklar bulundurmayın.

Uzmanlar beşik tamponlarının güvenli olmadığını belirtiyorlar. Ayrıca beşik tamponu kullanmamak, beşik çevresindeki hava dolaşımını daha fazla artıracağı için bebeğinizin daha rahat nefes alıp vermesini de sağlar.

 

 • Bebeğinizi uyutmadan önce kesinlikle kat kat giydirmeyin. Kat kat giydirmek bebeğin vücut ısısının artmasına neden olurken aynı zamanda daha rahat nefes alıp vermesini engeller. Ayrıca AAP’ye göre, bebekler tek kat giysi ile daha rahat hissediyorlar.

 

 • Bebeğinizin uyuduğu sırada sırt üstü duruşunu bozmaması için kesinlikle etrafına havlu veya beşik pozisyonlandırıcısı koymayın.

 

 • Beşik seçiminize dikkat edin. Piyasada satılan birçok beşik güvenlik standartlarını karşılamaz. Bu yüzden beşik alırken güvenlik standartlarına uyup uymadığını kontrol edin.

 

 • Ani bebek ölümü sendromunun önüne geçmede bebeğinizin uyuma pozisyonu ve nerede uyuduğu oldukça önemlidir. En iyi yöntem yukarıda da bahsedildiği gibi sırt üstü yatmasıdır. Fakat kesinlikle mama sandalyesinde, araba koltuğunda veya koltukta uyutmayın. Bebeğinizin başının uyurken öne doğru düşmesi tehlikelidir. Bu yerlerde uyuması da başının öne doğru düşmesine neden olacaktır.

 

 • Bebeğiniz ile aynı odada uyuyun fakat aynı yatakta uyumayın. Bebeğiniz ile aynı yatağı paylaşmak ani bebek ölümü riskini oldukça fazla artırıyor.

 

 

Eğer bebeğiniz ile birlikte yatmak zorundaysanız,

 1. Büyük boy bir yatakta yatmayı tercih edin,
 2. Bebeğiniz uyurken başının yatağa gömülmemesi için yatağınızda göçükler olmadığına dikkat edin,
 3. Bebeğinizin ebeveynlerinden başka birisi ile yatağı paylaşmasına izin vermeyin. Herkes sizin kadar dikkatli olmayabilir.
 4. Beşikte geçerli olan kural burada da geçerli. Kesinlikle yatağınız sert olmalı. Koltuk gibi sert olmayan eşyalar üzerinde bebeğiniz ile birlikte yatmayın. Koltuğun minderlerinin veya koltuk ile sizin vücudunuzun arasına sıkışabilir.

 

Ani bebek ölümü sendromu nedir

 

 

HANGİ BEBEKLERDE ANİ BEBEK ÖLÜMÜ RİSKİ DAHA FAZLADIR?

Bazı bebeklerde ani bebek ölümü riski daha fazladır. Bu bebekler;

 • Erken doğan ve düşük kilolu olan bebekler,
 • 20 yaşın altında doğum yapan kadınların bebekleri,
 • Kardeşi ani bebek ölümünden dolayı ölen bebekler,
 • Araştırmacılar emin olamamakla birlikte erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha fazla ani bebek ölümü sendromu görüldüğünü söylüyorlar. Ani bebek ölümü kurbanlarının yüzde 60’ı erkek bebeklerdir.

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.parenting.com/baby/sleep/study-risk-factors-sids-varies-age

https://www.babycenter.com/0_sids-and-baby-sleep-safety_419.bc

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response