Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Genel

Çocuklarınızda Uyku Hormonu Artışı Sağlayacak Tavsiyeler

uyku hormonu
160views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Annelerin en büyük sorunlarından birisi çocuklarını uykuya hazırlamaktır. Çocuklar uyumak istemez, o an yaptıkları, kendilerince önemli olan işlerden ayrılmak istemezler. Çoğu çocuk için uyku, en nefret ettikleri şeylerden birisidir. Fakat uyku olmadan da sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdüremezler. Çocuğunuzun istekli bir şekilde uykuya dalmasının uyku hormonu ile ilişkisi bulunmaktadır. Vücuttaki uyku hormonunun adı melatonindir. Ve çeşitli aktiviteler ile çocuğunuzun vücudunda bu hormonun yeterli bir şekilde salgılanmasına yardımcı olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıda vereceğimiz tavsiyelere uymanız.

 

 

 

Hayal gücünün çalışmasına yardım edin.

Çocuğunuz uyanık olduğu sürece onun vakit geçirdiği odaların perdelerini açık tutmaya özen gösterin. Onunla, gözlerini gökyüzüne dikeceği oyunlar oynayın. Örneğin, bulutları göstererek onlardan şekiller oluşturmasını veya gökyüzünde uçan değişik kuşları fark edip size göstermesine yardım edin.

 

uyku hormonu

 

Yeterli güneş ışığı almasına yardım edin.

Onunla her sabah “ilk kim hazırlanıp dışarıya çıkacak?” oyunu oynayın. Kısa bir sürede olsa, onunla güneş ışığını rahatlıkla alabileceği alanlarda vakit geçirmeye özen gösterin.

 

Yemek rutinini değiştirin.

Öğle yemeği vaktinde küçük bir oynama yapmanız bile oldukça etkili olacaktır. Her zamanki saatinden 10 dk öncesi veya sonrasında öğle yemeği rutininizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kış aylarında, sabahları yeterince aydınlık olmadığı için, öğle yemeği vaktinizin yerine başka aktiviteleri koyabilir ve çocuğunuzun uyku hormonu artırmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

uyku hormonu

 

Aktif olabileceği ortamlarda vakit geçirmesine yardımcı olun.

Çocuğunuzu kreşe yazdırırken açık oyun alanına sahip olan kreşleri seçin. Böylece çocuğunuz kapalı alanlarda olduğu kadar açık alanda da aktif olabilecektir.

 

uyku hormonu

 

Odasını düzenleyin.

Çocuğunuzun odasının ışık düğmesini kontrol edebileceğiniz bir düğme ile değiştirin. Kontrollü kısma düğmeleri ışığın şiddetini ve yoğunluğunu kontrol etmenize yardımcı olur. Bu özellik de çocuğunuzun uykuya dalmasını daha da kolaylaştırır.

 

Yatmadan önce elektronik eşyalardan uzak tutun.

Çocuğunuzun yatmadan önce televizyon, telefon veya tablet gibi cihazlar ile vakit geçirmesine izin vermeyin. Bu cihazlardan yayılan ışıklar uykuyu kötü etkilemekte ve beynin hala sabah vakti olduğunu zannetmesine neden olmaktadır. Bunların yerine uykuya dalmadan önce çocuğunuza hikayeler okuyun.

 

uyku hormonu

 

Yatmadan önce uyku hormonu salgılatacak içecekler verin.

Çocuğunuza akşam yemeğinde su veya meyve suyu yerine bir bardak süt ikram edin. Süt içinde tryptophan denilen bir aminoasit bulundurur. Bu aminoasitte uykuya yardımcı olan melatonin hormonunun vücutta salgılanmasına yardımcı olur.

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar: 

https://www.motherandbaby.co.uk/baby-and-toddler/toddler/toddler-sleep-problems-solved/7-ways-to-boost-your-baby-s-sleep-hormone

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response