Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Anne ve Bebek

D Vitamini Hem Bebeğiniz Hem de Sizin İçin Neden Önemlidir?

D Vitamini Hem Bebeğiniz Hem de Sizin İçin Neden Önemlidir? vitamin d
287views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Önümüz kış olduğu için D vitamininden fazlası ile yararlanamayacağız. Bundan dolayı yeterli miktarlarda vitamin D almak oldukça önemli hale geliyor kış günlerinde. İster hamile, isterseniz de bebeğinizi emziriyor olun. D vitamini hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir. Vitamin D eksikliği ciddi bir sorundur ve bebeğinizin olduğu kadar her yaştan insan için de günlük yeterli düzeyde D vitamini alımı oldukça önemlidir.

 

 D Vitamini Hem Bebeğiniz Hem de Sizin İçin Neden Önemlidir? vitamin d

 

D Vitaminin Yararları

D vitamini vücudun kalsiyum gibi mineralleri daha kolay emmesini sağlayarak bebeğinizin daha güçlü kemiklere sahip olmasına yardımcı olur. Hem kemik gelişimini sağladığı gibi hem de bağışıklık sistemine destek olur ve güçlendirir. Bu da hem bebeğinizin hem de sizin kış dönemlerinde hastalıklara karşı daha güçlü olmanızı sağlar.

Vitamin D ayrıca vücutta bir hormon gibi işlev üstlenerek insülin üretiminde de rol oynar.

 

Bütün bu yararlarının yanında birçok araştırma ise annelerin, vitaminlerin veya diğer minerallerin bebekleri açısından ne kadar gerekli ve sağlıklı oldukları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ortaya koyuyor. D vitamininin yeterli miktarlarda alımı ne kadar önemli ise Omega 3 alımı da bir o kadar önemlidir.(Beyin ve gözlerin gelişiminde rol oynar.) Yeterli düzeyde demir alımı da göz ardı edilemeyecek bir konudur.(Bağışıklık sistemini desteklemede ve kan akışını düzenlemede rol oynar.) Yeterli miktarlarda iyot alımı ise bebeğinizin normal zihinsel aktivitelerinin gelişimine katkıda bulunurken, hamileliğinizin ilk 12 haftasında bebeğinizin beyin gelişiminde de rol oynar.

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı, annelerin ve babaların yeterli miktarlarda vitaminlerin ve minerallerin alınmasına kesinlikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

 

 

 

Günlük Vitamin D İhtiyacı Ne Kadardır?

Bebekler 12 aya kadar günlük 10 mikrogram D vitamini almalıdırlar. 1 yaşından büyük çocuklarda ise bu miktar 15 mikrogramdır.

 

 

 

D Vitamini Hangi Kaynaklardan Alınır?

Vitamin D’nin bu kadar yararından bahsettikten sonra aklınızda bir soru oluşmuş olabilir. Peki D vitaminini hangi kaynaklardan alabiliriz sorusu. Bizim de cevabımız öncelikli olarak güneş ışınları olacaktır. Vitamin D’nin büyük bir kısmını güneşin yaydığı ışınlardan almaktayız. Vitamin D “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılır. Çünkü vücudumuzun derisi güneş ışınları ile temasa geçtiğinde vücudumuzda vitamin D üretimi başlar. Fakat bebeklerin aşırı derecede dışarıda durmaları ve güneş ışınlarına maruz kalmaları sağlıkları açısından yararlı değildir.

Tabii ki güneş haricinde de vitamin D alabileceğimiz kaynaklar var. Bu kaynaklar çeşitli besinlerdir:

  • Yağlı balıklar –somon, sardalye ve uskumru gibi, (En fazla vitamin D içeren doğal kaynaklardır. Haftada bir veya iki kez yemeniz tavsiye edilir.)
  • Yumurta
  • Et türleri (Etler az miktarlarda D vitamini içerirler. Fakat çoğu yemeğinize eklemeniz önerilir.)
  • D vitamini takviye edilmiş besinler (Kahvaltılık tahıllar, yoğurtlar, ekmekler gibi.
  • Süt tozları

 

D Vitamini Hem Bebeğiniz Hem de Sizin İçin Neden Önemlidir? vitamin d

 

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.motherandbaby.co.uk/lifestyle-and-celebs/food/healthy-eating-tips-and-advice/the-best-foods-that-provide-vitamin-d

https://www.motherandbaby.co.uk/pregnancy-and-birth/pregnancy/pregnancy-health-conditions-explained/vitamin-d-why-its-important-for-pregnant-and-breastfeeding-mums

https://www.babycenter.com/0_vitamin-d-in-your-childs-diet_10324696.bc

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response