Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Anne ve Bebek

Emzirme Döneminde Anne Sütü Artışını Sağlayacak Besinler

271views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

En sık karşılan ve annelerin en büyük korkularından biri, “Ya sütüm çocuğum için yeterli gelmezse!” düşüncesidir. Evet, gerçekten bazı durumlarda sütünüz bebeğiniz için yeterli gelmeyebilir. Fakat annelerin bu probleminin önüne geçilebilir. Çeşitli besinler anne sütü artırıcı olarak annelere yardımcı olur. Hatta bunun için tıpta bir terim bile bulunur. Galactagogue, basit bir ifade ile süt getirici anlamına gelir. Siz de böyle bir problem yaşıyorsanız anne sütü miktarını artıran çeşitli faydalı besinlerin neler olduğunu okuyabilirsiniz.

Ama aklınızdan kesinlikle çıkarmayın! En iyi süt artırma yöntemi kesinlikle bebeğinizi sıklıkla emzirmektir. Çünkü vücudunuz, bebeğiniz göğsünüzü emdikçe daha da fazla süt salgılar.

 

 

 

 

YULAF EZMESİ

Yulaf ezmesi, emzirme döneminde sütünüzü artıracak en önemli besinlerden birisidir. Lif bakımından oldukça yoğun olduğu için sindiriminizi de kolaylaştırır. Enerji verme bakımından da oldukça yararlı besinler arasındadır. Bir diğer yararlı özelliği ise, gebelik sonrası diyabet oluşumunu kontrol etmesidir.

Çoğu kişiye yulaf ezmesi yemek bir işkence gibi gelebilir. Siz de bu durumdan muzdaripseniz, yulaf ezmesini farklı meyveler ile süsleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Buradan şitli yulaf ezmesi tariflerine göz atabilirsiniz.

 

Emzirme Döneminde Anne Süt Artışını Sağlayacak Besinler Yulaf Ezmesi

 

 

REZENE TOHUMU

Rezene tohumları anne sütü miktarını arttıran yararlı besinlerden birisidir. Anne sütü arttırma özelliğinin yanı sıra yulaf ezmesi gibi sindiriminize de yardımcı olur. En önemli özelliklerinden birisi de kolikli bebeklerin sakinleştirilmesinde ve kontrol edilmesinde yardımı dokunmasıdır. Rezene çayı kolikli bebeğiniz için oldukça yararlıdır.

Anason veya meyankökünden haz etmiyorsanız rezene tohumunun sizin zevkinize uygun bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Eğer bunlarla ilgili bir sorununuz yoksa yaptığınız yemeklerin içine katmanızın haricinde çay olarak da tüketebilirsiniz. Ayrıca süt tüketeceğiniz zaman sütünüzün içine rezene tohumlarını katıp kaynatarak da içebilirsiniz.

Rezene tohumunun bir diğer güzel özelliği de, ağız ferahlatıcısı olarak da kullanılmasıdır.

 

Emzirme Döneminde Anne Sütü Artışını Sağlayacak Besinler Rezene Tohumu

 

 

ISPANAK VE PANCAR YAPRAKLARI

Bu bitkiler anne sütü miktarını arttırma özelliklerine sahip olmalarının yanında demir, folik asit ve kalsiyum açısından da zengindirler. Bu yüzden bu bitkilerin tüketimi oldukça önemlidir. Hatta vücuttaki düşük demir miktarının düşük, süt miktarı ile ilgisini ortaya koyan bir çalışma da mevcuttur.

Bu bitkiler, anemi(kansızlık) sorunu yaşayan anneler için de birebirdir. Ve bileşenlerinde yoğun miktarda demir ve kalsiyum bulundurduklarından dolayı bebeğinizin daha güçlü olmasını sağlarlar.

Diğer faydalı özelliklerinin arasında göğüs kanserinin önüne geçmesi ve vücutta detoks etkisi yapması vardır.

Bu bitkiler ile çorba tarifleri deneyebileceğiniz gibi, güzel bir ıspanak böreği de yapabilirsiniz.

 

Emzirme Döneminde Anne Sütü Artışını Sağlayacak Besinler Ispanak

 

 

SARIMSAK

Sarımsağın kimyasal bileşenleri süt salgısını artırmaya yönelik olduğu için, anne sütü miktarını artıran en yararlı besindir. Sarımsak tüketiminin ayrıca bütün kanserleri önleyici bir yararı da vardır.

Sarımsağı bütün yemeklerinizde kullanmanız sizin için oldukça yararlıdır. Hem yemeklerinizi tatlandırmanız hem de sağlığınız açısından. Sarımsaktan hoşlanmayan kişiler içinse sarımsak haplarının olduğunu belirtelim.

 

 

 

HAVUÇ

Yüksek miktarlarda A vitamini ve beta-karoten içerdiğinden anne sütü miktarını ve kalitesini yükseltir. Havuç sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olduğundan dolayı potasyum ihtiyacınızı da yeterli derecede karşılar. Ayrıca hamilelik döneminden kaynaklı aldığınız kiloları da yakmanıza yardımcı olur.

Kış aylarında havuç püresini, ılık bir süt ve şeker karıştırabilirsiniz. Ortaya güzel bir tat çıkacaktır. Havuçlu kek de deneyebilirsiniz.

 

Emzirme Döneminde Anne Sütü Artışını Sağlayacak Besinler Havuç

 

 

KAYISI

Kayısılar kalsiyum ve lifler bakımından zengin oldukları için anne sütü artırıcı özellikleri bulunur.

Hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında hormonlardan kaynaklı olarak vücudunuzda birtakım dengesizlikler meydana gelir. Kuru kayısı yemek bu dengesizlikleri yok etmek için ideal bir besindir.

 

Emzirme Döneminde Anne Sütü Artışını Sağlayacak Besinler Kayısı

 

 

SOMON BALIĞI

Somon balığı esansiyel yağ asitleri ve Omega 3 bakımından oldukça zengindir. Bunların oldukça besleyici ve anne sütü artırıcı özellikleri vardır. Ayrıca sütünüzü bebeğiniz için daha da besleyici hale getirir.

 

Emzirme Döneminde Anne Sütü Artışını Sağlayacak Besinler Somon Balığı

 

 

SU

Su, yaşam için en gerekli besindir. Günde, her ne durumda olursanız olun, kesinlikle 8 bardak su içmeniz önerilir.

Su, anne sütü salgısını arttırmasının yanında her emzirişte toplam süt miktarını da arttırır. Emzirmeden kaynaklı sıvı kaybının oluşmasını engeller. Bebeğinizi emzirmeye başlamadan hemen önce su içmeniz bu sıvı kaybının önüne geçecektir.

 

 

 

BADEM

Badem, E vitamini ve Omega 3 bakımından zengindir. E vitamini hamilelik sonrası deri çatlağından kaynaklı kaşıntıları iyileştirmeye yarar.  Omega 3 ise süt salgılama hormonlarını artırır ve daha fazla süt üretimine yardımcı olur.

Ezilmiş bademleri süt ile karıştırıp içmeniz iyi bir etki sağlar. Yulaf ezmesini tatlandırmak için içine de ekleyebilirsiniz.

 

 

 

TATLI PATATES

Tatlı patatesler potasyum bakımından ana kaynak olmaları bakımından yararlı bir besindir. Bileşenlerinde enerji üretimi sağlayan karbonhidratlar bulundurur. Bu da yorgunluğunuzu gidermek için birebirdir.  Ayrıca C vitamini ve kasları rahatlatmaya yardımcı mineral olan magnezyum da içerir.

 

Emzirme Döneminde Anne Sütü Artışını Sağlayacak Besinler Tatlı Patates

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar: 

http://www.momjunction.com/articles/best-foods-to-increse-breast-milk_0076100/#gref

http://www.parents.com/baby/breastfeeding/tips/foods-that-could-help-increase-your-breastmilk-supply/

https://www.mom365.com/baby/breastfeeding/10-foods-to-increase-lactation

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response