Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Moda

Erkekler İçin Mont Tipleri ve Mont Seçimi İçin İpuçları

Erkekler İçin Mont Tipleri ve Mont Seçimi İçin İpuçları
412views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kış neredeyse kapımıza dayandı. Havalar artık yavaş yavaş kışlıklarımızı dolaptan çıkarmanın vaktinin geldiğini haber veriyor. Ya da yeni kışlıklar satın almanın. Kış giyiminizde şıklığınızı oluşturacak ve tarzınızı tamamlayacak en önemli kıyafet, montlardır. Mont seçimi yapacağınız zaman gelişigüzel bir seçim yapmayın. Sadece beni sıcak tutsun diye bakmayın. İnce eleyin sık dokuyun ve kendinize beğendiğiniz mont modelleri belirleyin. Çünkü sokakta insanların gözüne ilk çarpacak kıyafetiniz montunuz olacaktır ve mont, sizin de kendinize baktığınız zaman ilk göreceğiniz kıyafetinizdir.

Mont seçiminizde fikir edinmeniz bakımından sizin için çeşitli mont modellerini ve satın almadan önce dikkat etmeniz gereken ipuçlarını inceledik.

 

Mont seçiminizde vereceğimiz ilk ipucu omuz bölgesi ile ilgili. Bu ipucunu her mont tipine uygulayabilirsiniz.

Her kıyafette olduğu gibi mont seçiminizde de omuzlara yeterli önemi vermelisiniz. Çünkü omuzlar kıyafetinizi taşıyan kısımlardır. Montunuzun altına en kalın kıyafetinizi –mesela bir takım elbise– giydiğiniz zaman bile omuzlarınızın hareket alanı kısıtlanmamalıdır. Rahat bir şekilde hareket ettirebilmeniz gereklidir.

 

 

 

OVERCOAT tipi mont seçimi

Overcoat tipi montlarda dikkat etmeniz gereken ilk özellik, alacağınız montun tek sıra düğmeli mi yoksa çift sıra düğmeli mi olacağıdır. Çift sıra düğmeli Overcoat’lar size sınırlı kombinleme fırsatları sunar. Daha çok resmi durumlarda, davetlerde giyilmek için tercih edilirler. Fakat tek sıra düğmeli olanlar size kombinleme konusunda daha fazla seçenek sunar. Göğüs bölgesinde daha az yoğunlukta kumaş barındırdığı için ince bir görünümünüzün olmasını sağlar. Ayrıca kısa boylu erkekler için de tek sıra düğmeliler daha idealdir.

Overcoat’ların yakaları, boynunuzu düzgün bir görüntü oluşturacak şekilde sarmalıdır. Boynunuz ve montun yakası arasında hiçbir boşluk görünmemelidir. Montun kolları, manşetlerinizi görünmeyecek bir şekilde kaplamalıdır. Montunuzun düğmelerini iliklediğinizde, düğmelerin çevresinde X şekilleri oluşuyorsa, o mont sizin vücudunuz için küçük demektir.

Bu tür montlarda renk seçimi genellikle siyah renk yönünde yapılır. Fakat lacivert ya da kapalı gri renginde olan Overcoat’ları seçmeniz kombinlerinizde size daha geniş bir alan yaratacaktır.

 

Erkekler İçin Mont Tipleri ve Mont Seçimi İçin İpuçları

 

PEACOAT tipi mont seçimi

Peacoat tipi montların tarihi donanmalara dayanır. Donanmalardan önce de denizcilere. Denizciler bu montu okyanustaki zorlu hava koşullarından ve sert rüzgarlardan korunmak için giyiyorlardı. Yani bu tür montlar kış aylarında sizi yeterince sıcak tutacaklardır. Ayrıca oldukça dayanaklıdırlar.

Peacoat’larda uzunluk oldukça önemli bir konudur. İyi bir Peacoat tipi montun etekleri kalçanızın üst kısmını sarmalıdır. Kalçanızın aşağısına doğru bir iniş gösteren Peacoat’ları tercih etmeyin.

İyi bir Peacoat giydiğinizde ince bir görünümünüz varmış gibi bir his uyandırır. Üzerinizde akıcı bir görünüm uyandırması gerekmektedir. Eğer düğmeli bir Peacoat tercih ediyorsanız kesinlikle en alttaki düğmeyi açık bırakın. Alt düğmeyi açık bırakırsanız, montun omzunuza daha iyi uyum sağladığını ve şeklinin bozulmadığını görürsünüz.

 

 

TRENCH COAT tipi mont seçimi

Mont seçiminde temel bir kural vardır. Uzun boylu kişiler uzun montlar, kısa boylu kişiler ise kısa montlar giymelidir. Trench Coat tipi montlar da zaten tarz olarak uzun bir mont oldukları için kısa boylu kişilerin tercih etmemesi gereken kıyafetler arasındadırlar. Uzun boylu kişiler için idealdir ve bacaklarını daha uzun gösterecek bir illüzyon yaratır.

Tek sıra düğmeli ve çift sıra düğmeli olmak üzere iki tür Trench Coat vardır. Çift sıra düğmeli Trench Coat’lar daha gelenekseldir ve size daha resmi bir görünüm sunarlar. Trench Coat’lar klasik tarzda montlar olarak kabul edildikleri için renk seçimine gerekli önemi vermelisiniz. Parlak renklerden kaçının. Bej, siyah veya haki renkler oldukça uyumlu olacaklardır.

Eğer kemerli tasarımı olan Trench Coat alıyorsanız ve ince bir yapıya sahipseniz montun kemerini önden bağlayın. Fakat iri bir yapıya sahipseniz kemeri arkadan bağlamanız hantal bir görünüm oluşmasının önüne geçer.

 

 

DUFFLE COAT tipi mont seçimi

Duffle Coat tipi mont, kış modasının her dönem en gözde olan montlarından birisidir. Ayrıca atkıların en iyi yakıştığı montlardan birisi olduğu için, bu tip bir mont aldığınızda atkılar ile kombinlemekten kaçınmayın.

Duffle Coat, hem resmi hem de günlük kullanım için uygun olan bir monttur. Eğer daha çok resmi durumlar için kullanmak istiyorsanız kendi beden ölçülerinizden biraz daha büyük bir mont seçin. Çünkü takım elbise giydiğinizde sizi sıkacaktır. Eğer günlük kullanım için alıyorsanız, kendi beden ölçülerinize uygun bir mont seçebilirsiniz.

Duffle Coat’lar doğal olarak geniş yapılı montlardır. Bu yüzden seçim yaparken dikkatli olmalısınız. Seçtiğiniz montta gereksiz şişkinlikler varsa başka bir monta doğru yönelin. Renk seçiminde de lacivert, siyah ve bej renkler oldukça iyidir.

 

BONUS

Parka tipi mont

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response