Please assign a menu to the primary menu location under MENU

GenelHobi

Canon mu, Nikon mu? Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

601views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

19.yy da hayatımıza giren fotoğraf makinesi çoğu insan için çok önemli bir yere sahiptir. Fotoğraf makinesi ile insanlar yaşadıkları güzel anları, gördükleri güzellikleri, hayatlarındaki önemli olayları fotoğraflamışlardır. Çoğumuz sosyal medya hesaplarımızda güzel ve kaliteli fotoğraflar paylaşmak isteriz. Yediğimiz yemeği, içtiğimiz kahveyi, okuduğumuz kitabı, güzel bir manzarayı vs. paylaşır olduk.

Hemen her yaş grubundan insanlar fotoğrafa merak duymakta ve fotoğraf çekmektedirler. Bunun için ise öncelikle istek ardından bir kamera gerekiyor. Sizlerin kullanım ihtiyacına göre 2 kameranın özelliklerini derledik.

 

Canon 600d mi? Nikon D3300 mü?

 

 

Fotoğraf makinesi almaya niyetlenen insanların akıllarında olan en önemli soru.. Canon mu Nikon mu?

Öncelikle iki fotoğraf makinesinin arasında pek bir fark yoktur. İkisinin de kullanımı kolaydır.

Defalarca çekime çıktığım arkadaşım ile kameralarımızın farklarını karşılaştırdım. Ve sizlerin de bazı sorularına yanıt olmak istedim.

Nikon D3300 ve Canon 600d 

  • Canon, Nikon’a nazaran daha hafiftir. Bunun bir fark yaratacağını düşünmüyorum ama evet öyle.
  • Canon, görünüş açısından Nikon’a göre daha spor, Nikon ise klasiktir ve bunun da ayırt edici bir özellik olacağını düşünmüyorum.
  • Canon, Nikon’a göre daha yenilikçi yaklaşıyor. Nikon biraz daha sade takılıyor.
  • Nikon, Canon’a göre daha çok detaylara önem veriyor. Bir gün çıktığımız çekim sonunda, çektiğimiz fotoğraflara bakarken fotoğrafları yakınlaştırdığımızda Canon’da ki fotoğrafların bulanıklaştığını gördük, kırpma işlemini yaptığımızda da aynı şeyle karşılaştık.

 

 

  • Nikon’un gündüz çekimleri Canon’dan daha iyidir, Canon ise gece çekimlerinde iddalıdır. Nikon’un fotoğrafları daha realist, fotoğraflar renk tonu olarak Canon’a göre sönük kalıyor. Benim tercihim realist olmasındandır.
  • Nikon profesyonel cihazlarda iddialıdır, stüdyo çekimlerinde kullanılır.
  • Hareketli cisimleri yakalama konusunda Canon, Nikon’a göre daha iyidir. Adaları bilirsiniz. Faytonlar, bisiklet kullananlar özellikle yazın daha yoğun olan Adalar.. Bu çekimde de koşan atları, bisikletlileri, uçan kuşa kadar her şeyi çektik. Bu konuda Canon’un daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
  • Canon’un ömrü Nikon’a göre daha kısadır. Hala Nikon ve Canonumuz hayatta.. Benim 2. yılı arkadaşımın ise 3..

 

 

 

Gerek teknik özellikler, gerekse de kullanıcı tepkileri göz önüne alındığında Canon’un iç çekimlerde, ev ortamında kullanılması önerilirken, Nikon’un dış çekim, dış mekandaki her alanda öne çıktığını görebiliyoruz. Netlik, renk kalitesi önceliktir çoğunlukla.. Deneyimlediğim tecrübe sonunda Nikon tavsiye edebileceğim bir fotoğraf kamerasıdır. Tabiki çok büyük farklar görmüyorum.. Ancak Nikon kullanım kavrayışı açısından tavsiyemdir..

 

SEÇİM SİZİN!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response