Please assign a menu to the primary menu location under MENU

GenelYaşam

Bir Nevi ”Zaman Kapsülü” Günlük Tutmanın Faydaları

256views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küçükken çoğumuzun önüne bir defter konulmuş ve  gün içinde yaşadıklarımızı not alarak günlük tutması istenmiştir. Ama bunu geçen yıllar içerisinde devam ettiren kısım pek az.
Yazmak güzel, hatıraları yazmak daha da güzel. Bilimsel olarak da kağıda bir şeyler dökmenin insan psikolojisine olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.  Zaman akışında olanlar kağıtta gözümüze farklı görünebiliyor. Günlük tutarak kendine karşıdan bakmayı sağlayabilirsin.

1.Yıllar Sonra da Hatıraların Yanındadır

Anılar, anlardan oluşur. Ne kadar hafızan kuvvetli olursa olsun günlük telaşlar yaşadıklarını, ayrıntıları unutmana neden olur. ”Aa o sırada böyle bir şey olmuştu ”, ”Unutmuşum bak onları” tanıdık cümleler olsa gerek. Günlük tutmaya devam edenlerin hatıralarının en önemli kısımları her zaman ellerinin altında! Günün birinde hatıralarına ulaşmak istediğinde hep bir rafta seni bekliyor olacaklar.

2.Geçmişte Kim Olduğunu Görebilirsin

Çocukluktan itibaren tutulan bir günlük ile nasıl büyüdüğüne, hayatındaki geçiş dönemlerine ve nasıl değiştiğine ulaşabilirsin. Belki de geçen seneler içinde herhangi bir anda nasıl hissettiğine, berbat ergenlik dönemlerine:)
Yıllar sonra okunan günlükler mide kramplarına neden olabilir 🙂

3.En Dürüst Rehbere Sahip Olursun

 reaction animated cartoon cartoons & comics book GIF

Seni senden daha iyi tanıyan yoktur. Özgürce kendini anlatabildiğin sayfalar… Tekrarlanmaması gereken bazı yanlışları üzmeden hatırlatır. Kendine neler kattığını, hangi yönlerinle daha başarılı olduğunu, kendini geliştirmen gereken noktaları görebilir ve vicdan muhasebeni yapabilirsin. Hayatın seni zorladığı zamanlarda kaleminden çıkanlara göz atmak sana çok yardımcı olacak.

4.Sıkılmayan Bir Dost

 lisa simpson season 9 episode 17 lisa notes GIF

Sayfalar çok anlatılacaklar belki daha çok. Seni karşında sıkılmadan her zaman dinleyecek bir dosta sahip olursun. Günlük, insanlarla yaşadığın sorunları, korkularını, isteklerini, keşkelerini ve en önemlisi hayallerini anlatabileceğin, istediğin zaman derdini dökebileceğin güvenli bir sığınak olur.

5.Gereksiz sorular sormaz ve meraklı da değildir

 books reading literature GIF

O seni ne olursa olsun dinler. Sorgulamayan ve meraksız bir arkadaş herkesin ihtiyacı:)

6. Kendini keşfetmeni Sağlar

 writing GIF

Aklından geçenler kağıda döküldüğünde netleşir. Nesnel bakış açısıyla kendine bakabilirsin. Sahip olduğun özelliklerin bazen farkında olamazsın ya da doğru bildiklerin yanlış olabilir. Günlük tutmak farkındalığının da artmasına yardımcı olur. Farkındalık hayata, insanlara da bakış açını değiştirecek ve algılarını artıracaktır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response