Please assign a menu to the primary menu location under MENU

KültürSanat

Korku Filmi Hayranlarının İzlemesi Gereken 5 Korku Filmi

252views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

EVIL DEAD (1981)

Evil Dead, Sam Raimi’nin 21 yaşındayken yazdığı ve yönettiği bir film. Türkçe’ye Şeytanın Ölüsü diye çevrilen film, bir grup gencin hafta sonlarını geçirmek üzere şehir dışındaki eski bir kulübeye –hiç şaşırtmadı- gitmelerini ve o kulübe içerisinde başlarına gelenleri konu alıyor. Gençler, kulübenin bodrumunda Necronomicon adında bir Ölüler Kitabı bulur. Bu kitabı okumaya başlamaları ile birlikte başlarına musallat olan şeytani bir güç ile mücadele etmek zorunda kalırlar.

Devam filmleri olan Evil Dead 2 ve Army of the Darkness ile ilginç bir şekilde korku dozunu azaltıp komedi unsurları ekleyen seri, kullandığı korku öğeleri ile kendisinden sonra gelen korku filmlerini de oldukça fazla etkilemiştir.

Evil Dead

 

SUSPIRIA

Suspiria, korku filmlerine farklı bir açıdan yaklaşması ve kendine has bir tarz oluşturması ile anılan İtalyan yönetmen Dario Argento’nun Doğaüstü Üçlemesi’nin ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Suspiria, sinematografisi, müzikleri ve şiddet sahneleri ile Argento’nun başyapıtı sayılabilir.

Filmde bale eğitimine devam etmek amacı ile Almanya’daki ünlü dans akademisine yazılmaya giden Suzy Bannion’ın ve okuldaki diğer öğrencilerin başlarına gelen korkunç olayları izliyoruz. Film, kullandığı renkleri, atmosferi ve karakterlerin soğukluğu ile oldukça etkileyici bir korku-gerilim filmi olma özelliği taşıyor.

Suspiria

 

RE-ANIMATOR

Re-Animator, H.P. Lovecraft’ın aynı adlı romanından uyarlanan bir korku filmi. Üniversiteye gelen Herbert West adındaki yeni bir öğrencinin ölü dokuları canlandırabilen bir sıvı bulmasının ardından saplantılı bir şekilde ölüler üzerinde gerçekleştirdiği yeniden canlandırma deneylerinin üniversite çevresinde nelere yol açtığını konu alıyor.

Re-Animator

 

HELLRAISER

Clive Barker’ın yazıp yönettiği Hellraiser, çözüldüğünde Cehennem’e bir portal açan ve şeytanları dünyaya davet eden bir yapboz küpünün satın alınması ile başlıyor. Satın alan kişinin, bu küpün açtığı portal yüzünden evinde ölmesinin ardından o eve yeni bir aile taşınır ve olaylar aile için korkunç boyutlara ulaşmaya başlar.

Hellraiser, hikayesinin yanında çekildiği döneme göre çok iyi özel efektlere de sahip olan bir filmdir. Ayrıca korku türüne de ilginç karakterler eklemesi ile –özellikle de Pinhead(Çivi Kafa) karakteri- hafızalara kazınmıştır.

Hellraiser

 

THE THING

The Thing, korku filmlerinin ustası olan John Carpenter’ın eseri olan bir film. Antarktika’da bulunan bir araştırma tesisi içerisinde uzaydan gelen bir canlının araştırma ekibinin bedenlerini teker teker ele geçirmesini konu ediniyor. Dondurucu soğukta, dünyadan iletişimleri kopuk halde birbirlerinden şüphelenmeye başlayan araştırma ekibi üyeleri günler geçtikçe oldukça korkunç ve zor geçen saatler yaşamaya başlıyorlar.

Korku filmi olmasının yanında bir psikolojik-gerilim havası da veren film de, karakterler ile birlikte izleyicilerde kim insan, kim uzaylı soruları içerisinde paranoyaya düşüyor.

The Thing

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response