Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Tasarım

Linocut Nedir ve Nasıl Yapılır? Evinizin Duvarlarını Süslemeye Hazır Olun!

Linocut örnekleri
1.04Kviews
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Linocut Nedir?

Linocut, bir gravür baskı çeşidi. Ana materyali linolyum denilen, eskiden zeminlerde kullanılan parkemsi malzeme. Linocut (linol) bu malzemenin oyulmasıyla gerçekleştirilir. Beyaz olmasını istediğiniz yerleri oyarak istediğiniz şekli elde edebileceğiniz bir baskı türüdür.

Tarihi 1890’lara dayanıyor, Almanya’da duvar kağıtlarını süslemek için kullanılan bu teknik, Pablo Picasso’dan Henri Matisse’e kadar birçok sanatçının eser verdiği bir teknik. Almanya’da ekspresyonist akımda olan Die Brücke grubunun girişimleriyle anlam kazanan bu teknik, günümüzde halen saygınlığını koruyan bir sanat formu.

Neden linol?

  • Linol ahşap kadar partikül bırakmaz, yaptığınız ortam kirlenmez.
  • Ahşap kadar zor kesilen bir materyal değildir. Ahşap tek bir yöne doğru oyulur. Fakat linol bu zorunluluğu ortadan kaldırır, sanatçının daha özgür çalışmasına olanak verir.
  • Ahşap baskıyı ne kadar korursanız koruyun, günün sonunda yıpranacaktır. Linol bu anlamda da avantajlıdır, aynı baskı malzemesini istediğiniz kadar kullanabilirsiniz!

Peki linocut nasıl yapılır?

Linocut tekniği 3 aşamadan oluşuyor. Bu aşamalar çizim, linolyumun oyularak şekillendirilmesi ve baskı. Her aşamada büyük bir emek var. Büyük çaba gerektiren bu teknik kimilerine uğraştırıcı gelse de sonuç elde edildiğinde son derece tatmin edici bir estetik görüntü yaratıyor.

İlk aşama: Çizim

Bu aşamada önemli olan elde edilmek istenen baskının ters simetriğinin çizilmesi! Baskınızda elde etmek istediğiniz görüntünün daima ayna görüntüsünü çizmelisiniz.

Materyal seçimi

Materyali seçerken dikkat etmeniz gereken nokta, kullanacağınız baskı boyasıyla uyum sağlaması. Kullanacağınız materyal eğer kağıtsa, kağıda uygun bir boya; kumaşsa, kumaşa uygun bir boya seçmelisiniz.

Oyma safhası

Linolü oyabilmeniz için ihtiyacınız olan şey kesme ve oyma aletleri. Yapmanız gereken şeyse beyaz kalmasını istediğiniz bölgeleri oymak. Oyma aletleri çok keskin olduğu için parmaklara dikkat etmekte fayda var.


Boyama

Bu aşamada ihtiyacınız olan şey bir adet cam veya cama benzer yıkanabilen bir zemin, kauçuk rulo ve baskı boyası. Burada cam, boyayı kauçuk rulonun her yerine dağıtmak amacıyla kullanılıyor.


Baskı

Linocut baskı tekniğinin en önemli aşamasının bu olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamayı isterseniz evinizdeki tahta kaşıklarla, isterseniz satın alarak, isterseniz de baskı atölyelerinde kullanabileceğiniz baskı merdaneleriyle gerçekleştirebilirsiniz. Elbette baskı merdanelerinin daha iyi sonuç verdiği herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.

Bonus:

https://www.instagram.com/brianreedy/
https://www.instagram.com/callyconwayprints/
https://www.instagram.com/jfellows56/
https://www.instagram.com/scottminzy/

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response