Please assign a menu to the primary menu location under MENU

KültürYaşam

Neden Vlogları Çok Seviyoruz?

158views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bilgiyi elde etme hızı internet ile birlikte hız kazanırken veri kalabalığı içinde bize yararlı olan sonuçları ayıklamak uzun zaman isteyen bir eyleme dönüşüyor. Aradığımız bilgiyi kendi sitesinden bulsak bile insanın içinde yer alan tatminsizlik duygusu geçmiyor.

Bu da daha fazla forum siteleri aratmamıza ve ürün veya hizmet hakkında diğer insanların tecrübelerine dayalı araştırma yapmamıza neden oluyor. Bu noktada ise okuduğumuz metinler içerik olarak ne kadar zengin olsa da hala bir emin olmama hissi insanın içinde dolaşmaya devam ediyor.

Youtube, hayatımıza kazandırdığı içerik oluşturucularla kısaca “vlogger”lar ile hayatımızın tam da bu eksik noktasına dokunuyor. Vloggerlar oluşturduğu videolar ile kendi hobi ve ilgi alanlarını izleyicileriyle paylaşırken aynı ilgilere sahip olan insanların tek çatı altında toplanmasını sağlıyorlar.

Karşınızda gerçek bir insanın olması sizi markaların her şeyi toz pembe anlatan reklamlarından uzaklaştırıyor hem de bilgiyi karşınızdaki kişinin hayat tecrübeleriyle birlikte edinmenizi sağlıyor.

Aynı zamanda Youtube üzerinde ilgi duyduğunuz konulardan ziyade ihtiyacınız olan konularda da videolar bulabiliyorsunuz. Örneğin; aldığınız bir masanın montajını kendiniz yapmak istiyorsunuz lakin kullanma kılavuzunu kaybettiniz. Arama kısmına masa montajını nasıl yapabilirim diye yazdığınızda karşınıza yüzlerce video çıkıyor. Okumaktan ziyade görerek öğrendiğiniz bilgiler beyninizde daha kalıcı oluyor.

Bir ürün konusunda kararsız kaldığınızda da yardımınıza vloggerlar yetişiyor. Bir forum sayfasından o bilgiyi almak ile videolar aracılığıyla öğrenmek arasında bariz bir çizgi var. Videoyu açıp yanınıza bir kahve alıp izlediğinizde sanki arkadaşınızdan ürün hakkında konuşuyor onun fikirlerini soruyor ve ona göre ürüne karşı bir izlenim ediniyorsunuz.

İnsanların Youtube videolarını tercih etmesinin altındaki en temel nedenler ise samimiyet ve  gerçek deneyim. İnsanlar karşılarında robot gibi hareket eden sadece ürün satmaya yönelik videolara denk geldiklerinde videoyu kapatma ihtiyacı duyuyor. Bu yüzden Danla Biliç bu kadar sevildi ya 🙂

Taglist Youtube kanalında tasarımcılarla yaptığımız keyifli sohbetleri izlemek isterseniz kanala aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCs1pti9JwARo8TWgUfX7jvg

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response