Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Müzik

Plakhane’den, Plak Koleksiyonuna Başlamak İsteyenlere Tavsiyeler!

270views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Müzik Ruhun Gıdasıdır!

Müzik, insanlarda uyandırdığı duygularla evrensel olan, her dilde tercümesi bulunan diliyle her insana ve her topluma hitap eden eskimeyen ve ölmeyen kıymetli bir varlık. Dünyanın hangi şehrinde olursanız olun, insanların elindeki enstrüman ve dudaklarından dökülen melodiler farklı bile olsa müziği ortak duygularla dinlettiren, ruhu dinlendiren ezgisi oluyor.  Günümüzde bile asırları deviren şarkıları dinlememizin temelinde yatan olgu da bu değil mi zaten ? Artık dünyanın modernleşmesiyle mi diyelim, her şeyin ulaşılabilir olmasından mı bilinmez insan çok çabuk sıkılıyor. Anılar biriktirmiş kimi yıpranmış bir şekilde bulduğumuz buram buram geçmiş kokan eşyalar dışında. Belki de bu yüzdendir eskilerden bir müzik çaldığında ya da bir plak gördüğümüzde geçmiş yılların içinde sürüklenmemiz. Hangi yaştan hangi kültürden olursanız olun insana ortak duyguları yaşatan yegane araç müzik dinlemek.

Plakhane’nin Yolculuğu

Plakhane, yıllarca oyunculuk yapan bir adamla müziği her yönden keşfeden bir adamı bir araya getiren iki insanı ortak nokta da buluşturan bir dükkan. Plakhane de dükkana adımınızı atar atmaz size bir müşteri değil, dükkanın sahibi gözüyle bakılıyor çünkü herkesin dükkanda bir katkısı bir anısı kalıyor. Teknoloji insana hız ve zaman tasarrufu vaat etmesine rağmen yıllar boyunca size eşlik edecek müziği, kitapları ve eşyaları sizde uyandırdıkları hislere göre satın alırız. Anılarla dolu olan eşyaların güzelliği de bu değil midir zaten. Zamanın içinde küçük bir kafede arkada çalan plağın hafif melodisi ile birlikte kahve içen iki arkadaşın kahkahalarını da barındırır o plak, kavga eden iki aşığın tartışmasını da.

Caferağa Mahallesi, Sivastopol Sk. 22/B, 34710 Kadıköy/Istanbul
Plakhane’nin Kadıköyde yer alan dükkanı
Spotify, Itunes, Fizy gibi çevrimiçi müzik platformları müziğin tüm ritimlerine ulaşma kolaylığı sağlarken günlük olarak güncellenen oynatma listeleriyle de kişiye müziği keşfetme imkanı sağlıyor.

Fakat yine de dinlediğimiz müziklerin ses kalitesini yüksek seviyede yakalayabilmek için müziğin yanında ekipmanlarında oldukça kalite olması gerekiyor. Yine de dünyadaki en iyi sesi plaklardan alabilirsiniz. Bunun nedeni plakların analog sound’a sahip olmaları çünkü analog sound’un verdiği sesi hiçbir sesi hiçbir ses sistem verememesi.

Plak koleksiyonerliği, evinde kaç plak bulundurduğundan ziyade kaç tanesini dinlediğin olmalı. Psikolojik olarak fazla plak sahibi olmanın insanı mutlu edeceği zannediliyor lakin ilerleyen zamanlarda o plaklardan sadece çok azı dinleniyor. Plak sayısından ziyade dinlerken keyif alınacak plaklarla eve dönmeli insan. Mümkün olduğunca çok plak almak yerine eldeki parayla dinlenecek plaklara yatırım yapmak gerek.

Plakhane, Plak Koleksiyonu yapanların mabedi.
Plakhane : Caferağa Mahallesi, Sivastopol Sk. 22/B, 34710 Kadıköy/Istanbul

Eskimeyen Bir Tutku: Plak Koleksiyonu

Koleksiyon yapmak isteyen kişilerin başlangıç olarak belirli bir tarz belirlemeleri gerekiyor. Belirli bir tarzın oluşturduktan sonra pazar araştırması yapılmalı. Türkiye’de bulunmayan plaklar için yurtdışından sipariş verilebilir. Bir plağın değeri kondisyonu ve baskısından anlaşılır. Kondisyonu düşün ve çizik olan bir plak değerini kaybeder. Bunun yanı sıra çok çizik olan bir plak, pikapın iğnesine de zarar verebilir. Koleksiyon için plak alınırken plağın orijinal olması ve hangi kondisyonda olduğu çok önemli, çok iyi kullanılmış ve yüksek kondisyonda olan plaklar tercih edilmeli.

Plaklar kendilerine ait olan kılıflarda muhafaza edilmeli, dinlemek için çıkarılırken ve tekrar yerine koyarken titiz davranılmalı. Dinlemeden önce özel solüsyonlarıyla dairesel olarak içten dışa veya dıştan içe olacak şekilde temizlenmeli. Plak, tozu çeken bir yapıya sahip olduğu için çevresine tozu uzaklaştıran antistatik plak fırçaları konulmalı.

Bonus:

Bonus 2:

Instagram’da mutkaka takip etmeniz gereken Plak Koleksiyonu Sayfası

The Vinly Factory

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response