Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Yaşam

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapmalısınız? Bu Rehber Tam Size Göre

Sağlıklı yaşam rehberi
Sağlıklı yaşam rehberi
193views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yazın gelmesiyle sağlıklı beslenme ve spor hepimizin gündemine oturmuş vaziyette. Akıllarda oluşan soruları biraz gidermek için Taglist ekibi olarak sizlere bir rehber hazırladık.

Öncelikle sağlıklı yaşam nedir? Onun tanımıyla başlayalım isterseniz:

Vücudun hasta olmaması durumu, vücut esenliği, esenlik, sıhhat, afiyet durumudur.

Sağlıklı beslenme tek başına yeterli değildir sporla onu desteklemelisiniz


Önceliğiniz ne yapmak istediğinizi belirlemekten geçiyor! Hedefinizi belirleyin, küçük adımlarla her gün hedefinize bir adım daha yaklaşmaya çalışın.

Unutmayın ki yaptığınız aktiviteleri alışkanlık haline getirmek, bu aktiviteleri belirli periyotlar halinde yapıp bırakmaktan daha değerli. Bunun için tasarlanmış “Don’t Break The Chain” gibi uygulamalar aracılığyla yaptığınız aktiviteleri günü gününe kaydederek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Motivasyon kaynağınızı belirlediğinize göre sıra bir program oluşturmada. Fakat baştan söyleyelim, yalnızca spor veya yalnızca beslenmeyle hedefinize ulaşmak çok uzun bir periyodu kaplayacaktır. Bu yüzden beslenme ve sporu aynı anda götürmek büyük bir avantaj.


Peki nasıl beslenmeliyiz?

Sağlıklı yaşam denince akla ilk gelen şey yemek… Söylemekten pek hoşnut değiliz ama zayıflatan çay, detoks suyu, toz, tablet adıyla satılan hiçbir ürün sizi zayıflatmıyor, ödem atmanızı sağlıyor ve ürün tüketimini durdurduğunuz anda kaybettiğiniz kiloyu geri almanıza neden oluyor. Siz zaten bunu aştıysanız konuyu hemen beslenmeye getiriyoruz.

Hedefiniz kilo vermekse yediğiniz ve yaktığınız enerji arasında bir fark oluşturmanız gerekiyor. Vücut yağ oranınızı hesaplayabilir bunun sonucunda da günlük tüketmeniz gereken kalori miktarını tespit ederek enerji açığı yaratabilirsiniz. Fakat bunu yaparken besin değerlerini de es geçmemek gerek. Günlük lif, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral ihtiyacınızı gözeterek oluşturacağınız beslenme programıyla sağlığınızı koruyarak kilo verebilirsiniz.


Ben zaten zayıfım, kilo almak istiyorum diyorsanız;

Yapmanız gereken aslında yine kalori farkı oluşturmak. Normalde tükettiğiniz enerji miktarının üstüne çıktığınız takdirde yarattığınız enerji farkı size kilo aldıracaktır.

Yağ oranı, günlük kalori, günlük protein hesapları için linke tıklayın!

Ağırsağlam beslenme rehberi

Amacınız ister kilo almak, ister kilo vermek olsun, sağlıklı bir beden için en önemli şey yeterince su tüketmek. Su tüketiminizi mutlaka arttırın. Bu hem yağ yakımınızı arttıracak, hem de dolaylı yoldan cildinizin güzelleşmesi gibi güzel sonuçlar doğuracaktır.


Antrenman

Temel egzersizler olarak tanımlanan squat, barfiks, şınav, inverted row tarzı hareketleri ihtiyaçlarınıza göre şekillendirerek oluşturacağınız antrenman programıyla hedefinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Burada yine önemli olan şey vücudunuzu tanımak.

Basit ağırlıklarla ve vücut ağırlığınızla yapacağınız bu egzersizler sizi istediğiniz vücuda kısa sürede ulaştıracaktır. Ne yazık ki pilates, yoga gibi kasları uzatmaya, esnetmeye yarayan sporlar daha yavaş sonuç almanıza neden olacaktır. Ağırlıklarla ve vücut ağırlığı kullanılarak yapılan fitness, crossfit gibi sporlar ise süreci hızlandıracaktır. Büyük kas gruplarınızı çalıştırmak hem fit bir vücuda sahip olmanıza, dayanıklılığınızın artmasına, hem de postürünüzün iyileşmesine neden olacaktır. Kettlebell, lastik gibi her yerde bulabileceğiniz aletlerle bu antrenmanları evde yapmanız da mümkün.


Günlük rutininizde ekleyebileceğiniz alışkanlıklar

Gelelim sağlıklı yaşam ın olmazsa olmazlarına… Su tüketiminizi arttırın! Günlük tükettiğiniz su miktarını minimum 3 litreye çıkararak metabolizmanızı hızlandırabilir, cildinize doğal bir parlaklık kazandırabilirsiniz.

Uykunuzu düzenleyin! Güncel araştırmalara göre geceleri uyunan 7-8 saat uyku, hormonları düzenliyor, gün içinde ihtiyaç duyulan enerji miktarının azalmasına, dolayısıyla daha dengeli beslenmenize yardımcı oluyor.

Asansör yerine merdiven kullanın! Tabii ki yürüyen merdiven ve asansörler bizlere büyük oranda hız kazandırıyor ama maalesef tembelliğe neden oluyor. Bunu aşabilmenin en iyi yolu merdivenleri kullanmak. Bunun yanı sıra işe, okula giderken arabanızı daha uzak bir yere park edebilir, otobüsten, metrodan birkaç durak önce inerek günlük hareket miktarınızı arttırabilirsiniz.

Sonuç olarak önemli olan bir motivasyon kaynağı bulmak, ne istediğinizi tespit etmek, uyabileceğiniz gerçekçi programlar oluşturmak ve uygulamaya koymak. Yani siz isteyin, gerisi gelir!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response