Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Genel

Sanal Gerçeklik: Vr Gözlüğü Nedir?

sanal gerçeklik
350views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hayatımıza yeni giren kelimelerden birisi: Sanal Gerçeklik VR

Peki, nedir bu sanal gerçeklik derseniz, İngilizce Virtual Reality (VR) anlamına gelen ve bilgisayarlar tarafından simüle edilen ortamlara denir. Çoğu sanal gerçeklik ortamı bilgisayar veya telefon ekranı tarafından edinilen görsel deneyimlerdir.

vr experience

Vr gözlükleri piyasaya çıkalı çok uzun zaman olmadı ve gün geçtikçe daha düşük fiyat ve daha kalitelileri çıkıyor. Bunları ilk çıkan telefonlar gibi düşünün, ilk çıktığında herkesin çok büyük bir ilgisi vardı ama hem pahalı hem de çok az işlevi vardı. Yani bugün kullandığımız cihazlarla takozların arasında kocaman bir uçurum var.İşte aynı potansiyel Sanal Gerçeklik Gözlükleri için de var. O yüzden gelişmeye çok açık ve zamanla daha iyisi piyasaya çıkıyor.

Şimdi kısaca bugünün Vr’larına bir bakalım.Bu cihazlarla neler yapılabilir ve satın almak isteyenler nelere dikkat etmeli.

Google, VR gözlükler konusunda da yapacağını yapmış ve  Google Cardboard ile kartondan kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü yapabilirsiniz.

Google Cardboard dediğimiz şey, çizimini Google’ın yaptığı ve şemalarını ücretsiz olarak paylaştığı bir sanal gerçeklik gözlüğü. Google’dan bu şemaları ücretsiz olarak indirip, standart bir A4 kağıt ile çıktı alıp, bir kartonun üzerine koyup belirlenen yerlerden kartonu keserseniz, kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü yapabiliyorsunuz. Tabii 2 adet lens ve bir mıknatısa ihtiyacınız var.Bu linkten nasıl yapacağınız öğrenebilirsiniz                                                           Google VR

Ayrıca Cardboard uygulamasını Google PlayStore ve App Store’dan indirebilirsiniz.Tabii bunun dışında da bir çok uygulama bak.Hepsinin farklı içerikleri var.

roller coaster

Youtube da VR konusunda geri kalmamış, VR gözlüklerinizi taktıktan sonra Youtube’dan bir çok videoyu izleyebilirsiniz.

Hatta artık Nba maçlarını VR’la izleyip salondaymış gibi hissetmeniz için çalışmalar çoktan başladı.

Tamam Cardboard güzel de ben daha profesyonel bir deneyim yaşamak istiyorum diyorsanız daha farklı seçenekler tabii ki de var.Facebook’un ürettiği Oculus Rift; Htc’nin ürettiği Vive modeline ve Sony’nin Playstation Vr’ına bakabilirsiniz.Tabii bunların fiyatı diğer ürünlere göre daha pahalı olmakla birlikte gerçekten de size çok farklı deneyimler yaşatabilir

oculus rift

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response