Please assign a menu to the primary menu location under MENU

HobiSporYaşam

Sen de Özgürlüğün Kapısını Bisiklet ile Aralayabilirsin!

165views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kimimiz bisiklet ile çocukluğunda tanışmıştır, kimimiz de sonradan. Ben, çocukluğumda babamın aldığı atlı bisikletle tanışma evresini atlattım.

Bisiklet, Hayatının Bir Parçası Nasıl mı Olur ?

Buna kendi deneyimimden bahsederek başlamak istiyorum. Üniversitenin ilk döneminde yurt arkadaşımın vasıtasıyla İTÜ Bisiklet Kulübü’nün düzenlediği bir etkinliğe katılarak ilk tur deneyimimi Büyük Ada’da yaşadım. Fark ettim ki bisiklet, hayatımızın bir parçası olacaksa sadece kısa mesafelerde sürdüğümüz sahil turlarıyla ya da mahalle çevresinde tur atmakla gerçekleşecek bir şey değilmiş. Büyük Ada’da altımızda bisikletle gezmediğimiz yer bırakmadığımız o gün, bisiklete karşı bakış açım tamamen değişti. Çünkü özgürlüğün ve onu iliklerine kadar hissetmenin verdiği hazza ulaşmanın yolu bisiklete sahip olmak ve onunla uzun tur yapmaktan geçiyormuş meğerse.

Gel, Bisiklet Sahibi Olmanın Adımlarının Nelerden Geçtiğine Beraber Göz Atalım
 

Öncelikle ne amaçla kullanmak istediğini belirliyor olman gerekli: Şehirde kullanmak istiyorsan buna en müsait olan şehir bisikletleri başlangıç seviyesi olarak şehir ortamında rahatça kullanabileceğin türdendir. Katlanır bisikletler de aynı şekilde şehirde kullanıma uygunlardır ve en büyük avantajlarından biri de kullanıcılarına her yerde saat sınırı olmaksızın toplu taşımalarda dahi rahat taşınabilme imkanı sunuyor olması. Bunların yanı sıra Dağ, yol ve tur bisikletleri de mevcut. Dağ bisikletleri dağlık, engebeli alanlarda, karda, çamurda, bozuk yollarda sürülebilir; güç ve performans ağırlıklı, dayanıklılığı yüksek ve en önemlisi kışın bile rahat kullanılabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki diğer türlere kıyasla ağırlıkları daha fazladır. Yol bisikleti hız yapmak isteyenlerin tutkusu ve tur bisikletleri de uzun turlardaki işlevselliği açısından kolaylık sunmakta kullanıcılarına.

Kendine uygun olduğunu düşündüğün modeli seçtikten sonraki aşamada kask yer alıyor. Bisiklet ve kask asla ayrılmaması gereken bir ikili. Düzenli bisiklet sürüyorsan forma ve eldiven tercih etmelisin. Çünkü bisikleti özel kıyafetleriyle sürmek daha rahat ve zevkli bir sürüş deneyimi yaşatacaktır sana. Bunların dışında gece sürüşlerinde araçlar tarafından fark edilmen için ışıklandırmanı da tamamlamalısın.

Şehrin Trafiğinin Seni Bu Zevkten Mahrum Bırakmasına İzin Verme!

Bisikleti her zaman yolun sağ şeridinden sürmelisin trafiğin yoğun olması sürüşünü olumsuz etkileyebilir ancak bu durum seni yıldırmasın dar yollarda şeridin içerisinde; geniş yollarda ise araçlarla aranda 2 metre mesafe olacak şekilde sür. Araç sürücülerinin sabırsız tutumlarına aldırmadan sağ şerit üzerinden kendi yoluna devam ettiğin sürece herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksındır.

Satın Almadan da Bu Deneyimden Yararlanabilirsin

İstanbul’da ve birçok ilde belediyeler bisiklet yollarının artışı üzerinde sorumluluk üstlenmiş durumda. Sahil üzerinde bisikletlilere ayrılmış yollarda ISPARK’ın düzenlemiş olduğu ISBİKE markalı akıllı bisiklet kiralama sisteminden yararlanarak bu zevki tadabilirsin.

Dene ve Sen de Hisset

Diyeceğim şu ki: ”Tam anlamıyla bunları hissedebilmenin yolu denemekten geçiyor. İki teker üzerinde hissettiğin özgürlüğün sınırı yok: Zihnen ve bedenen sağlığına değer vererek sen de bir başlangıç yapıp bisiklet sürmelisin!” Bisiklete hayatında yer verdiğinde göreceksin ki yaptığın şeylerden keyif alacak, kendini daha mutlu hissedeceksin.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response