Please assign a menu to the primary menu location under MENU

Genel

Kişilik Testi | Siz Hangi Karaktersiniz?

265views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hiçbir insan için tek bir kişilik tipinden bahsedilemez. Dünya üzerinde ne kadar sayıda insan bulunuyorsa o kadar kişilik tipi de vardır denilebilir. Myers-Briggs yaklaşımı da bunu göz önüne alıp, Carl Gustave Jung’un teorilerine dayanarak 16 farklı kişilik tipi saptamıştır.

Bu yaklaşımda kişilik tipleri 4 kategoriye ayrılır: Analizciler, Diplomatlar, Gözcüler ve Kaşifler. Bu kategorilerin hepsi farklı kişilik kombinasyonlarından oluşmuştur. Bu yazımızda sizlere çeşitli kombinasyonların oluşturduğu 8 kişilik tipinin kendine has özelliklerini açıklayacağız.

Daha detaylı bilgi için 16personalities.com adresindeki testi çözerek hangi kişilik tipine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

 

 

INTJ

Çok meraklı insanlardır. Bu özelliklerinden dolayı sürekli bir bilgiye gereksinim duyarlar. İstedikleri bilgilere kavuştuklarında ise başkaları ile paylaşmaktan çekinmezler. Kurallara veya geleneklere karşı katı bir tutum içinde olan INTJ kişilik tipine sahip olan insanlar ayrıca kendine güveni en yüksek olan tiplerdir. Hayalperestlik ve stratejik düşünme gibi iki çelişkiyi içlerinde barındırırlar. Bilgili oldukları konular hakkında konuşmaktan hiçbir zaman çekinmezler ve liderlik ruhları bulunmaktadır.

Mark Zuckerberg

 

ENTJ

Doğuştan lider olan insanlar var ise bunlar ENTJ kişilik tipine sahip olan insanlardır. Yüksek olan irade güçleri ve kararlılıkları ile çevresindeki insanları da hedeflerine yardımcı olmaya iterler.  Yani insanları yönetme konusunda oldukça yeteneklidirler. ENTJ tipine sahip olan insanlar için duygularını göstermek bir zayıflık olarak görüldüğünden, sert ve duygusuz kişiler olarak da tanınırlar.

Steve Jobs

 

INFJ

Kararlı ve iradeli olan bu insanlar, istedikleri bir hedefe ne olursa olsun varmaya çalışırlar. İnsanlar ile ilişki kurma yetenekleri oldukça iyidir ve insanlara yardım etmekten zevk alırlar. Hayalperest bir idealist olmadıkları için sorunların köklerine inerler ve insanlar üzerinde iyi etkiler bırakmayı amaçlarlar.

Martin Luther King

 

ENFJ

İnsanları etkileme konusunda yetenekleri ve karizmaları bulunan ENFJ kişilik tipine sahip olan insanlar, ENTJ’ye nazaran başkalarını geliştirmekten de zevk duyarlar. Mükemmeliyetçidirler. Yüz yüze iletişim kurmaktan çekinmezler ve belagat yetenekleri kuvvetlidir. Empati yetenekleri oldukça gelişmiş olan bu tip insanlar dikkat etmezlerse insanların sorunlarını fazla dikkate alıp içlerinde boğulabilirler.

Barack Obama

 

ISFJ

ISFJ’lerin içe dönük bir karakterleri vardır fakat iletişim becerileri gelişmiştir. Fedakardırlar. Güçlü bir hafızaya sahiptirler fakat bu güçlü hafıza her şeyi hatırlamaya yönelik değil, çevresindeki insanların yaşamlarının detaylarını hatırlamak üzerine kuruludur. Aileleri onlar için oldukça değerlidir. Saygın olmaya önem verirler fakat çok fazla odak noktasına koyulduklarında rahatsız olurlar.

Beyonce

 

ESFJ

En sosyal ve uyumlu olan kişilik tipidir. Çevresindekileri desteklemekten zevk alan bu insanlar, organizasyonlar düzenlemekten zevk alırlar. Sorumluluk almaktan hoşlanırlarken ayrıca iyi bir eş ve ebeveyn de olabilirler. Zayıf noktası hassasiyetleri olan ESFJ’ler kolaylıkla incinebilirler.

Anne Hathaway

 

ISFP

Kurallara ve geleneklere karşı oldukları için kendisini sınırlandıran etmenlerden hoşlanmazlar. Günlük hayatta gördüğü olayları veya kişileri birbirine bağlayıp ortaya yeni bir şey çıkarmaktan zevk alırlar. Ne yapacakları kestirilemez. Yaşamları spontanelik üzerine kurulu olan ISFP’ler çoğunlukla hiç kimsenin alamayacağı riskleri alırlar. Bu nedenden ötürü gelecek planları konusunda sıkıntı yaşarlar.  Kendilerini her gün yeniden keşfedebilirler.

Michael Jackson

 

ESTP

Tam bir girişimci olan bu tiplerin espri yetenekleri gelişmiştir ve ilgi odağı olmayı severler. Pasif bir şekilde oturmaktansa, hayallerini gerçekleştirebilmek için her şeyi yaparlar. Oldukça enerjiktirler. Sohbetlerinden keyif alınır. Çok kuvvetli sezgileri olan bu tiplerin, gelişmiş farkındalıkları da vardır. Rekabetçi bir yapıya sahiptirler ve grubun içinde doğal bir lider konumuna yükselebilirler.

Madonna

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response