Please assign a menu to the primary menu location under MENU

GenelYaşam

Sonbahar Mevsiminde Yapılabilecek Aktiviteler

265views
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

O çok beklediğimiz yaz geldi de geçti ve peşinden sonbaharı getirdi. Sonbahar mevsiminden de  1 ay kaybettik. Kaldı 2 ayımız. Ondan sonrası kış ile birlikte donduran soğukların gelmesi.

Sonbahar her zaman “depresyon dönemi” olarak algılanır fakat bu algıyı yıkmanın vakti geldi. Güzel aktiviteler ile değerlendirildiği zaman sonbaharın sizi daha canlı ve mutlu hale getirebileceğinin farkında mısınız?

Sonbahar için kalan bu son 2 ayımız da herkesin yapabileceği, hiç olmadı deneyebileceği aktiviteleri listeledik.

 

 

Doğa Yürüyüşleri Yapmak

Sonbaharda yapılabilecek en güzel aktivitelerden birisi kendinize bir rota çizdikten sonra, sırtınıza çantanızı alıp, doğada yürüyüşler yapmak olsa gerek. Serin bir havada, her adımınızda toprak kokulu havayı içinize çekerek ve ayaklarınızın altındaki kurumuş yaprak çıtırtılarını dinleyerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Atatürk Arboretumu ya da Belgrad Ormanı bu yürüyüşler için en ideal tercihler arasında sayılabilir.

Bu kaynağa tıklayarak Türkiye’deki sonbahar rotalarını görebilirsiniz.

 

Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek, sonbahar mevsiminde yapılabilecek en ideal aktivitelerden birisi ve yürüyüş rotanıza bisiklet eklememek için hiçbir engel yok. Bisikletiniz yoksa bile rahatlıkla kiralayabilirsiniz. Artık yakıcı yaz sıcaklarından kurtulmanın rahatlığı ile yüzünüze çarpan serin havayı hissederek, doğanın güzelliğini bisikletiniz ile birlikte keşfedebilirsiniz.

Bisiklet kiralamak için

 

Balık Tutmak

Sonbahar mevsimi balıksız düşünülemez. Oltanızı aylardır beklediği yerden alıp, üzerindeki tozları güzelce temizledikten sonra boğazın yolunu tutabilirsiniz. Yanınıza alacağınız bir semaver dolusu çay ile çevrenizdeki diğer oltasını kapıp gelenler ile muhabbetlere girip, akşam da –eğer şanslıysanız- kendi emeğiniz ile tuttuğunuz balıkları pişirip afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Spora Başlamak

Bu sonbahar ayında spora başlamanızın ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirmenizin önünde hiçbir engel yok. Ya da gelecek yaz için güzel bir vücuda sahip olmak için. Yaz ayının bitmesi ile dışarıda gezip tozmalar da azalacağı için kalan vaktinizi spor salonuna yazılıp –evde de yapabilirsiniz- sağlıklı bir yaşam ya da güzel bir vücut kazanmak için değerlendirebilirsiniz.

 

Müze, Sergi veya Bienal Ziyaretleri

Boş vaktinizi verimli bir şekilde değerlendirmenin bir diğer yolu ise müzeleri, sergileri ve bienalleri gezmekten başka ne olabilir? Sonbahar ayının gelmesi ile yeni etkinliklerin de bir bir duyurulmaya başlaması aynı döneme denk geliyor ve kültür sanat açısından kendinizi besleyebileceğiniz kaynaklar bulma fırsatınız da böylece oldukça artıyor.

Gezebileceğiniz yerler:

15.İstanbul Bienali / 16 Eylül – 12 Kasım 2017 / “İyi Bir Komşu”

Arter / 12 Eylül – 24 Aralık 2017 / “Kaf Dağı’nın Ardında”

AKBANK Sanat / 12 Eylül 2017 – 28 Ocak 2018 / Ai Weiwei Porselene Dair

Pera Müzesi

 

Evde Filmlere veya Dizilere Sarmak

Sonbaharda evden dışarı adımınızı atmak istemiyor ve evde bir şeyler yapmak da istiyor olabilirsiniz. Korkmayın, bunun için de bir çözüm var. Yanınıza aldığınız bir battaniye ve hazırladığınız abur cuburlar ile bilgisayarınızın veya telefonunuzun karşısına geçip saatlerce filmlerin ve dizilerin dünyasının içinde kaybolabilirsiniz.

Filmler ile ilgili listemizi de buradan inceleyebilirsiniz.

Sonbaharda izleyebileceğiniz diziler

 

 

BONUS: TÜYAP KİTAP FUARI

Her yıl Büyükçekmece’deki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve bu yıl da 4-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Kitap Fuarı, alternatifleriniz arasında kesinlikle bulunması gereken bir aktivite olmalı.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Response